Centrul pentru Formarea Continuă în Limba Germană

 

 

Pentru a vă înscrie la seminarii vă rugăm să vă logaţi mai întâi!

Sediu:

Piata Regele Ferdinand 25
RO-551002 Mediaş
tel./fax: 0040-269-831724

e-mail: zfl [at] zfl [dot] ro

Birou Sibiu:

str. Turismului 15 
RO-550020 Sibiu
tel./fax: 0040-269-214154

Filială Timişoara:

Liceul Teoretic "Nikolaus Lenau"
str. I. Nemoianu nr. 5
RO-300011 Timisoara
tel./fax: 0040-725-931279

 

Ştiri:

Activităţi de formare în următiarele 3 săptămâni:

Preprimar


KIGA251
Dezvoltarea abilităților lingvistice în gradiniță, partea a II-a
Referenti: Liliana Câmpean
Sibiu
Inceput:30.03.2019,
9.00
Sfarsit:30.03.2019,
14.00
Numar locuri:20Participanti inscrisi:54
Participanti  
KIGA252
Dezvoltarea abilităților lingvistice in gradiniță
Referenti: Liliana Câmpean
Brașov
Inceput:05.04.2019,
9.00
Sfarsit:05.04.2019,
14.00
Numar locuri:30Participanti inscrisi:39
Participanti  
KIGA253
Dezvoltarea abilităților lingvistice în gradiniță, partea a II-a
Referenti: Liliana Câmpean
București
Inceput:06.04.2019,
9.00
Sfarsit:06.04.2019,
14.00
Numar locuri:20Participanti inscrisi:14
Participanti  
KIGA261
Dezvoltarea abilităților lingvistice în gradiniță, partea a II-a
Referenti: Liliana Campean
Mediaș
Inceput:12.04.2019,
14.00
Sfarsit:12.04.2019,
19.00
Numar locuri:20Participanti inscrisi:18
Participanti  
KIGA250
Dezvoltarea abilităților lingvistice în gradiniță, partea a II-a
Referenti: Liliana Câmpean
Cluj-Napoca
Inceput:13.04.2019,
9.00
Sfarsit:13.04.2019,
14.00
Numar locuri:25Participanti inscrisi:26
Participanti  

Primar


GS430
Poveștile lui Hans Christian Andersen - lectură și workshop cu Sibylle Kuhne
Referenti: Sibylle Kuhne
Sibiu
Inceput:30.03.2019,
11.00
Sfarsit:30.03.2019,
13.30
Numar locuri:16Participanti inscrisi:16
Participanti  
GS419
Scrierea creativă la clasele primare
Referenti: Adriana Hermann
Timișoara
Inceput:06.04.2019,
9.30
Sfarsit:06.04.2019,
14.30
Numar locuri:25Participanti inscrisi:37
Participanti  
GS420
Dezvoltarea competențelor de scriere la clasele primare
Referenti: Adriana Hermann, Daniela Stroie
Râșnov
Inceput:12.04.2019,
10.00
Sfarsit:13.04.2019,
17.30
Numar locuri:18Participanti inscrisi:16
Participanti  

Germana


DT688
Tipuri de itemi
Referenti: Laura Părăian
Sebeș
Inceput:23.03.2019,
9.00
Sfarsit:23.03.2019,
15.00
Numar locuri:15Participanti inscrisi:19
Participanti  
DT699
Finala concursului internațional „Lesefüchse International”
Referenti: Birgit van der Leeden , Carol Szabolcs, Martin Stadler, u. a.
Mediaș
Inceput:28.03.2019,
16.00
Sfarsit:30.03.2019,
13.00
Numar locuri:30Participanti inscrisi:32
Participanti  
DT715
Referenti: Birgit Söldenwagner, Dietrich Arens, Stefan Mahler, Pascal Piskorski
Oradea
Inceput:12.04.2019,
10.00
Sfarsit:13.04.2019,
15.00
Numar locuri:20Participanti inscrisi:16
Participanti  
DT684
Muzică si mișcare la orele de limba germană
Referenti: Helmine Pop, Cristina Drescan
Deva
Inceput:12.04.2019,
13.00
Sfarsit:12.04.2019,
19.00
Numar locuri:25Participanti inscrisi:25
Participanti  
DT713
Elemente dramatice în predare
Referenti: Regina Muszilek
Reșița
Inceput:12.04.2019,
13.00
Sfarsit:12.04.2019,
19.00
Numar locuri:25Participanti inscrisi:17
Participanti  

Discipline in limba germana


DFU499
Filmarea: ÎN și PENTRU procesul de predare
Referenti: Marius Goșa
Brașov
Inceput:28.03.2019,
14.00
Sfarsit:28.03.2019,
20.00
Numar locuri:25Participanti inscrisi:31
Participanti  
DFU500
Filmarea: ÎN și PENTRU procesul de predare
Referenti: Marius Goșa
Sighișoara
Inceput:29.03.2019,
14.00
Sfarsit:29.03.2019,
20.00
Numar locuri:25Participanti inscrisi:13
Participanti  
DFU501
Predarea matematicii: pentru toţi elevii şi pentru cei dotaţi
Referenti: Martin Bottesch
Sibiu
Inceput:30.03.2019,
10.00
Sfarsit:30.03.2019,
16.00
Numar locuri:25Participanti inscrisi:22
Participanti  
DFU503
Predarea geografiei centrată pe activitatea elevilor
Referenti: Friedrich Philippi
Sibiu
Inceput:30.03.2019,
10.00
Sfarsit:30.03.2019,
16.00
Numar locuri:15Participanti inscrisi:12
Participanti  
DFU506
Predarea matematicii: pentru toţi elevii şi pentru cei dotaţi
Referenti: Martin Bottesch
Timișoara
Inceput:06.04.2019,
10.00
Sfarsit:06.04.2019,
16.00
Numar locuri:20Participanti inscrisi:12
Participanti  
DFU504
Predarea geografiei centrată pe activitatea elevilor
Referenti: Friedrich Philippi
Timișoara
Inceput:06.04.2019,
10.00
Sfarsit:06.04.2019,
16.00
Numar locuri:15Participanti inscrisi:3
Participanti  

Altele


WV86
Examen de competenta lingvistica ÖSD
Referenti:
Timișoara
Inceput:23.03.2019,
9.00
Sfarsit:23.03.2019,
16.30
Numar locuri:0Participanti inscrisi:7
Participanti  
WV92
La 70 de ani de învățământ universitar teologic evanghelic in Sibiu
Referenti: Dr. Renate Klein, Britta Wünsch, Anneliese Heltmann
Sibiu
Inceput:30.03.2019,
9.00
Sfarsit:30.03.2019,
17.00
Numar locuri:15Participanti inscrisi:19
Participanti  
WV91
Examen de competenta lingvistica ÖSD
Referenti:
Arad
Inceput:06.04.2019,
9.00
Sfarsit:06.04.2019,
17.30
Numar locuri:0Participanti inscrisi:2
Participanti  
WV89
Orientare şi consiliere - formare pentru mentori ai Fundaţiei Saxonia
Referenti: Hubert Gronen, Fabrice Liesegang
Râșnov
Inceput:12.04.2019,
15.00
Sfarsit:13.04.2019,
13.00
Numar locuri:24Participanti inscrisi:17
Participanti  

Teatru


Nu sunt planificate activitati de formare in urmatoarele 3 saptamani.

Seminarii in strainatate


Nu sunt planificate activitati de formare in urmatoarele 3 saptamani.